452 0040

Aia 25, KuressaareDr. Jaanus Ellermaa ja pikk tee tagasi Saaremaale

Operatsioonilaual pikali olles ning rippuvate erksate lampidega tõtt vaadates, kostub vasaku õla poolt rahulik hääl – anestesioloog ja intensiivravi arst dr. Jaanus Ellermaa seletab endale omasel rahulikul moel, mis nüüd kohe toimuma hakkab ning leevendab patsiendi ärevust.

Kui dr. Ellermaa just intensiivravi osakonnas valvet ei pea, hoolitseb ta narkoosiarstina selle eest, et patsiendi jaoks on valitud parim anesteesia meetod ja ravimite doosid. Koos anestesisti ehk narkoosiõega on ta terve operatsiooni vältel patsiendi läheduses ning jälgib, et organismi elutähtsad funktsioonid oleksid tasakaalus.

Varem Ida-Tallinna Keskhaigla anestesioloogia- ja intensiivravikeskuse juhatajana töötanud dr Jaanus Ellermaa ütleb intensiivraviarstiks olemise kohta, et tegu ei ole just sellise valdkonnaga, kus näeb oma tööle positiivset tagasisidet: „Niipea kui patsiendil hakkab parem, viiakse ta üle teise osakonda ning seda hetke, mil ta koju saab, meie siin ei näe.“

Dr. Ellermaa töötas varasemalt 3. astme intensiivravi osakonnas, mis suure haigla mõistes tähendab seda, et osakonnas viibivad väga raskes seisus inimesed. „Raskelt haiged kipuvad ka rohkem surema, mistõttu on emotsionaalne tagasiside sellises valdkonnas muidugi viletsam. 3. astme intensiivist liiguvad patsiendid edasi üldosakonda ja vahel taastusravisse, seetõttu näeb intensiivravi arst harva lõplikku paranemisprotsessi. Kuressaare haiglas lisab mitmekesisust see, et intensiivravi arstil tuleb valve ajal tegeleda ka teiste erialade patsientidega (siseerialadel aktiivne valve puudub), stimuleerivat väljakutset pakub eelkõige diagnostika.  Patsiendid viibivad Kuressaare intensiivravi osakonnas veidi kauem, kuna nii 2. kui 3. astme voodikohad on samas osakonnas, mis omakorda võimaldab näha raskest seisundist taastuvaid inimesi tavalisest kauem. See on vahelduseks päris värskendav,“ sõnas ta.

Kodusaarele kolis dr. Ellermaa tagasi 2022. aasta septembris ning tõdes, et see oli põlise saarlase jaoks igati loogiline käik. Kuigi dr. Ellermaa teadis alati, et tahab kodusaarele tagasi tulla, võttis selle teadmise realiseerimine omajagu aega. „Vahel on nii, et suurema otsuse tegemiseks on vaja mingit müksu. Mitmed asjaolud langesid kokku, et see käik lõpuks tehtud sai. Sisseelamine Kuressaarde ja Kuressaare haiglasse läks väga ladusalt ning olen väga rahul, et lõpuks leidsin tee tagasi siia,“ on ta praeguse elu-oluga väga rahul. „Minu vanavanemad on pärit Mustjalast ning elan ise ka praegu seal kandis. Tundub küll, et pikk vahemaa linna sõita, aga mõnikümmend minutit mööda asfaltteed, ilma ummikuteta, ei ole tegelikult üldse midagi hullu,“ lisas ta.

Selleks, et end tööst välja lülitada ja akusid laadida, meeldib dr. Ellermaale tegeleda spordiga. Regulaarset liikumist hoiab arst väga hinnas ning on läbi teinud näiteks Võhandu Maratoni ja IronMani pooldistantsi: „Rattasõit, jooks ja ujumine meeldivad väga. Kuigi IronMani ettevalmistus on niisugune, et siis jääbki aega ainult tööl käimiseks, muid harrastusi sinna kõrvale ei mahu.“


Kui aga rääkida sellest, kuidas võiks dr. Ellermaa sõnul saada Kuressaarde tööle uusi arste ja spetsialiste, peaks tema sõnul lähenema eelkõige saarlastele, kellest osa sooviks kindlasti tulla tagasi oma kodusaarele. „Kahjuks on nende noorte arstidega nii, et õppimisprotsess on pikk ja nad veedavad väga palju aega suurtes regionaalhaiglates. Sealt jääb mulje, et meditsiin ongi koondunud ainult suurtesse haiglatesse, mis ei ole tegelikult üldse nii. Regionaalhaiglatesse on küll mõistlik koondada teatud spetsiifilised ravijuhud, aga meditsiin elab ja toimib ka mujal,“ rääkis ta. „Kuressaare haigla on parajalt suur haigla, kus on täiesti võimalik paljudel erialadel saada väga hea töökogemus ja oma silmaringi avardada. Siin saab noor arst väga laia spektriga kogemusi ja oskusi, võrreldes näiteks väga kitsalt spetsialiseerunud osakonnaga kusagil suuremas haiglas.“

Dr. Ellermaa märkis, et Kuressaare Haiglas nähakse hea meelega, kui keegi aktiivselt tegutseb ning ollakse toetavad, mistõttu on Kuressaare Haigla väga hea koht, kus arstikunsti praktiseerida.

Meie oleme ääretult õnnelikud, et dr.Ellermaa leidis taas tee tagasi kodusaarele ning Kuressaare Haiglasse!