452 0040

Aia 25, KuressaareRadioloogia

Info ja registreerimine
E-R 08.00-16.00
radioloogia@saarehaigla.ee

45 20 020

Radioloogiliste uuringute infoliin
E 08.00-11.00 K 10.00-13.00

Vastutav radioloogiatehnik:
Irina Viirmäe
irina.viirmae@saarehaigla.ee

51 08 206

 

45 20 059

 

INFO

Radioloogiaüksus paikneb haigla B-korpuse 2. korrusel. Radioloogiaüksuses teostatakse röntgeni, ultraheli, kompuutertomograafilisi (KT) ning magnetresonantstomograafilisi (MRT) uuringuid.
Kõikidele radioloogilistele uuringutele on vajalik saatekiri ning eelnev registreerimine radioloogia registratuuris 45 20 020
Väljaspool järjekorda teostatakse uuringuid erakorralise meditsiini osakonna haigetele. Palume mõistvat suhtumist!

Enne uuringu algust palun pöörduda radioloogia registratuuri.

Kuressaare Haigla radioloogiaosakonnas on avatud patsientidele mõeldud radioloogiliste uuringute infoliin 51 08 206.

Radioloogiliste uuringute teostamine tekitab sageli mitmeid küsimusi, infoliinile helistades on võimalik saada infot uuringu eelselt selle kohta, mida vajalik uuring endast kujutab ja millised on uuringule tulemise eeldused. Infoliini nõustajaks on radioloogiatehnik, kes vastab rõõmuga Teie lisaküsimustele, mis puudutavad radioloogilisi uuringuid (röntgen, ultraheli, kompuuter, MRT ja mammograafia uuringud)

Röntgen

Kabinet B2800

Uuringule suunab raviarst, vajalik on saatekiri ja eelnev registreerimine radioloogia registratuuris telefonil 45 20 020.

INFO

Uuringu tulemuseks on röntgenülesvõte, millelt radioloog või raviarst saab vajaliku info edasisteks ravijuhisteks ja -otsusteks. Tavaliste röntgenülesvõtete tegemine ei nõua eraldi ettevalmistust. Pea piirkonna uuringuks ära võtta ehted, prillid.

Ultraheli

Kabinet B2791

Uuringule suunab raviarst, vajalik on saatekiri  ja eelnev registreerimine radioloogia registratuuris 45 20 020

 

INFO

Ultraheliuuringul vaadatakse, mõõdetakse ja hinnatakse erinevate organite kuju, suurust, struktuuri ja verevoolu. Ultraheliuuring on valutu protseduur. Uuringut teostab arst või ultrahelispetsialist. Uuringu pikkuseks on tavaliselt 10 – 20 minutit. 
Teostame ka värvidoppleriga ehhokardiograafiat.

Kõhukoopa ja vaagna ultraheliuuringule tulles peab olema söömata 3 - 4 tundi. Uuringueelselt on soovitatav rohke vedeliku tarbimine, ka eelnevatel päevadel. Arsti poolt määratud igapäevased ravimid võite võtta raviplaani järgi. Kõhukinnisuse või rohkete soolegaaside korral oleks soovitav võtta uuringueelsel õhtul ja ka uuringueelse päeva hommikul soolegaase vähendavaid preparaate (söetabletid, Espumisan). Kusepõie visualiseerimise vajadusel tuleb uuringule tulla täis põiega – juua võib mahla, vett, teed (ilma mee ja suhkruta). Väikelapsega uuringule tulles võib kaasa võtta lapse lemmikmänguasja. Pärast uuringut võib vabalt liikuda, süüa ja juua.

 

Kompuutertomograafia

Kabinet B2791

Uuringule suunab raviarst, vajalik on saatekiri  ja eelnev registreerimine radioloogia registratuuris 45 20 020

INFO

Kompuutertomograafia(KT) võimaldab inimkehast saada kihilisi ja ruumilisi kujutisi. Kasutatav kiirguse hulk uuringul on suurem kui tavalise röntgenuuringu puhul, seetõttu tehakse kompuuteruuringut vaid kindlal näidustusel. Ioniseeriva kiirguse mõjutusele on enim tundlik kasvav organism, seetõttu ei ole raseduse ajal KT uuringud ilma vältimatu meditsiinilise näidustuseta lubatud. Naine, kes on rase või kellel on kahtlus, et ta võib olla rase, peab uuringule suunavat arsti sellest kindlasti teavitama! 
Erinevate organite paremaks eristamiseks on rindkere, kõhukoopa ja vaagnapiirkonna uuringutel tavaliselt vajalik veeni süstida joodi sisaldavat kontrastainet. Selleks asetatakse Teie käele veenikanüül. Kontrastaine süstimise ajal võib Teil tekkida kuumatunne kõhus ja/või metallimaitse suus, mis möödub mõne sekundi jooksul. 
Teatud uuringu puhul (kõht, vaagen) palutakse Teil eelnevalt juua veega lahjendatud kontrastainet või lihtsalt vett. Selleks peaks uuringule tulema 45 minutit enne uuringu aega. 
Uuringu ajal lamate uuringulaual, mis liigub osaliselt uuringuaparaadi sisse. Oluline on lamada liikumatult, muidu langeb uuringul saadavate piltide kvaliteet või uuring ebaõnnestub täielikult. Uuringut teostav radioloogiatehnik viibib uuringu ajal kõrvalruumis, kus tal on Teiega nägemis- ja kõneühendus.
Pärast kontrastainega uuringut oleks soovitav samal (ja ka järgmisel päeval) juua 1-2 liitrit vedelikku, et kontrastaine väljuks kiiremini organismist. Peale kontrastainega uuringut ei soovitata 24 tunni jooksul anda vereanalüüse! Vereanalüüsid tuleks anda ENNE kontrastainega uuringut!
Kontrastaine võib harvadel juhtudel tekitada allergilisi reatsioone. Kui Te teate, et olete allergiline joodi või mõne muu ravimi suhtes, palume sellest teavitada raviarsti ja KT kabineti õde/tehnikut.

 

Magnetresonantstomograafia

Kabinet B 2811

Uuringule suunab raviarst, vajalik on saatekiri  ja eelnev registreerimine radioloogia registratuuris 45 20 020

Mis on magnetresonantstomograafi uuring (MRT)?

Magnetresonantstomograaf ehk MRT on diagnostiline aparaat, mis ei kasuta ioniseerivat ehk röntgenkiirgust. MRT-uuringul saadakse inimkehast kujutis tugeva magnetvälja abil. Kuna MRT uuringul kasutatakse tugevat magnetvälja, ei tohi uuringuruumi viia metallist esemeid või mehhaanilisi seadmeid.

Palume Teil kohale tulla 10 minutit enne ettenähtud uuringu aega. Saabudes pöörduge esmalt radioloogia registratuuri, sealt juhatatkse Teid õige ukse taha.

Kui määratud uuringu aeg Teile ei sobi, palun teatada sellest esimesel võimalusel radioloogia registratuuri 45 20 020 või MRT kabinetti 45 20 083

Palume uuringule tulla tervena (st mitte haigussümptomitega).

INFO

Uuringuks valmistumine

•    Palume uuringupäeval mitte kasutada kosmeetikavahendeid, juukselakki ja ripsmetušši.

•    Kõik ehted, kellad, juukseklambrid, -nõelad või paelad, mis sisaldavad metalli tuleb eemaldada (võimalusel jätke need koju). Eemaldada tuleb ka kontaktläätsed ja kunsthambad. Kõik Teie isiklikud esemed peavad uuringu ajaks jääma riietusruumi.

•    Juhul, kui uuringuks on vaja ümber riietuda, on meil selleks eraldi riietusruumid. MRT kabinetis antakse Teile ühekordsed riided.

•    Soovitav on enne uuringut tühjendada põis.

•    Võite jätkata oma igapäevaste ravimite võtmist, samuti pole piiranguid dieedile.

Vastunäidustused

•    Südamestimulaator (võib tugevas magnetväljas seiskuda).

•    Metallimplantaadid: liigeste proteesid, murdude fikseerimise plaadid, kruvid, naelad, klipsid, metallvõõrkehad, hammaste breketid. Ka mittemagnetiseeruvast metallist implantaatides võib tekkida soojenemine. Metallist võõrkehad võivad tugeva magnetvälja mõjul liikuda ning kahjustada veresooni, närve ja siseelundeid.

•    Klaustrofoobia: kinnise ehk suletud ruumi kartus. Kui Teil võib tekkida hirm kitsa ruumi ees, teavitage sellest eelnevalt oma raviarsti ja MRT-uuringut teostavat personali. Soovi korral on Teil võimalik uuringuruumi kaasa võtta lähedane inimene.

•    Rasedus: raseduse esimesel trimestril ei ole MRT-uuring soovitatav, väljaarvatud elulisel näidustusel

Uuringu käik

Radioloogiatehnik juhatab Teid uuringulauale ja vajadusel toestab Teie asendit erinevate patjade ning abivahenditega. Masina sisemuses on tunnel, mis on valgustatud ja mõlemast otsast avatud.

Uuring võib kesta 30 – 60 minutit. Uuringu ajal peate lamama liikumatult. Iga liigutus tekitab pildile moonutusi, mis segavad arstil pildi tõlgendamist ja nii võivad haiguslikud muutused märkamata jääda.

Uuringu ajal kuulete erineva tugevusega helisid. Need kestavad alates mõnest sekundist kuni 12 minutini. Masinast kostva kõva müra summutamiseks kasutatakse kõrvatroppe ja -klappe. Teil on võimalik ebamugavustest märku anda häirenupu abil. Soovi korral lastakse Teile kõrvaklappidesse enda lemmikraadiot. Hea oleks, kui Teil oleks juba enne uuringu algust teada, millist raadiokanalit Te kuulata soovite.

Mõne uuringu jaoks on vajalik Teile süstida veeni kontrastainet. Selleks paigaldab radioloogiatehnik Teile veenikanüüli, mille kaudu süstitakse uuringu käigus kontrastainet. MRT-s kasutatavad kontrastained on üldiselt hästi talutavad, tüsistusi esineb harva ja need ei ole tõsisemad kui peavalu. Peale kontrastaine süstimist võite jätkata oma igapäevaste ravimite võtmist, samuti pole piiranguid dieedile. Soovitav on tarbida samal ja järgneval päeval tavalisest rohkem vedelikku. Kui Teil on vaja anda vereanalüüse siis tehke seda enne kontrastainega MRT uuringut.

Uuringu lõppedes võite lahkuda. Radioloog hindab tehtud pilte ja saadab vastuse Teie raviarstile.

Patsiendi MRT uuringu eelne küsiltusleht