Kuressaare Haigla sai vaimse tervise õe!
Oktoober on vaimse tervise kuu ning sedakorda saame avaldada vägagi teemakohase uudise. Nimelt toimetab nüüd Kuressaare Haigla ridades ka vaimse tervise õde Airi Rüütel!
Juba mõned kuud Kuressaare Haigla tööellu sisse elanud Airi Rüütel sõnas, et temal läheb ikka saarlaste viisi kenasti! „Peame natuke oma tööd veel sättima ja elame sisse. Võib-olla hakkavad olema vastuvõtud ka koos psühhiaatriga, eriti kui tulevad juurde lapsed ja noorukid,“ viitas Airi sellele, et ka uue psüühiaatri Eneken Allikmäega on neil väga hea koostöö.
Millega vaimse tervise õde tegeleb?
„Minu töö on ära kuulata, natuke nõustada – kui vähegi annab. Ja siis koostöö arstide ja psühholoogidega selgitada välja patsiendi jaoks parim lähenemine. Kõige tähtsam on aga mõistmine. Nii noored kui täiskasvanud on jäänud üksinda. Praegu on vastuvõttudel noori küll vähem olnud, aga me pole veel saanud otseselt noortega veel ka alustada. Kokkuvõttes on aga ikka nii, et sa võid olla tuhande inimese seas, aga oled ikka üksinda. Elame kiire elutempoga ja saavutustele orienteeritud maailmas, aga aega märgata teist inimest ei ole. Nii tekibki üksildus. Sageli on vaimse tervise spetsialist ainus, kes siis selle kombineeritud õnnetusega tegeleb, sest näiteks noor inimene ei ole kodus saanud tunda soojust ja armastust. Küsid, kas sa mäletad, millal sind viimati kodus kallistati ja tunnustati? Vastuseks kõlab ei. Pigem on tülid, probleemid. Kui üks pool peab tegelema sellega, et ellu jääda – tööl käia, toiduraha teenida - siis teine pool jääb tähelepanu ja lähedus- ning turvatundeta. Inimesed soovivad ka väga veenduda, et oled usaldusväärne isik, kellega rääkida. Pärast natukest tutvumist ja usaldusliku suhte loomist hakkavad nad aga päris kenasti ja avatult rääkima. Kui aga soovime näiteks mingit infokildu jagada visiidile tulnud noore patsiendi lapsevanemaga, küsime alati selleks luba. Sageli nad annavadki loa selle mõttega, et palun proovige siis teie nendega rääkida. Äkki teid nad kuulavad.“
Kuressaare Haiglaga käesoleva aasta aprillis liitunud psühhiaater Eneken Allikmäe lisas, et tunneb end samuti Kuressaare Haiglas hästi. „Kena keik! Me tulime väga ilusasse keskkonda ja mõnusate inimeste hulka, ei saa kurta mitte millegi üle.“ Võime tunda rõõmu selle üle, et Kuressaare Haigla psühhiaatria valdkond on kindlates kätes ning saarlastega tegelevad suurepärased spetsialistid. Eneken Allikmäel on väga pikaaegne kogemus just noorukitega töötamisel ning ühiselt töötavad nad välja süsteemi, kuidas saarlasi paremini ja efektiivsemalt aidata.
Õendus- ja ämmaemandusjuht Mari-Liis Aus sõnas, et vaimse tervise probleemid ühiskonnas on kahjuks tõusuteel: „Olgu selleks süüdi nutiseadmed, kiire elutempo või kõrged ootused endale ja teistele, see ei muuda asjaolu, et inimesed vajavad abi. Õde psühhiaatria erialal on selliseks nii öelda „lõngakera lahti harutamiseks“ väga hea algus. "Kuressaare haiglal ja Saaremaa patsientidel on väga vedanud, et Airi Rüütel meie haiglaga liitus. Patsiendid on Airi hästi vastu võtnud ja iseloomustavad teda mõistva, kaastundliku ja sooja inimesena," sõnas Aus.
Airi Rüütli vastuvõtule registreerimiseks ei ole vaja saatekirja, ent siiski on vaja aeg kinni panna Kuressaare haigla registratuuris.