Koroonaviiruse proovide võtmine

Kuressaare Haigla teatab, et alates tänasest 15. märtsist 2020 toimub vastavalt Terviseameti korraldusele kiirabi poolt koroonaviiruse COVID-19 testimine vaid siin kirjeldatud riskirühmadel  ja kindlasti tuleb arvestada samaaegselt lisaks juurde COVID-19 haigusjuhu kirjeldust, mis vajab laboratoorset uurimist ( vt. kirjeldus  allpool).

-              vanemaealised (>60 aastased), sealhulgas hooldekodudes elavad inimesed,

-              isikud, kellel on tõsised kaasuvad haigused (südame-veresoonkonna haigused, kroonilised kopsuhaigused, immuunpuudulikkus, diabeet, onkoloogilised haigused) olenemata vanusest,

-              tervishoiuteenuse osutajatelt ja hoolekandeasutuste töötajatelt, kes on otseses kokkupuutes COVID-19 patsientidega.

Haigusjuht, mis vajab COVID-19 suhtes laboratoorset uurimist on:

Patsient, kellel on äge respiratoorne nakkus (palavik, kuiv köha, hingamisraskused)

ja

14 päeva enne sümptomite ilmnemist oli lähikokkupuutes* haigega, kellel on laboratoorselt kinnitatud või võimalik** COVID-19 nakkus.

*Lähikokkupuude on, kui inimene:

1) elas samas majapidamises COVID-19 haigega;

2) on olnud otseses füüsilises kontaktis COVID-19 haigega (nt kätlemine), vähemalt 15 minutit ja vähem kui 2 meetri kaugusel;

3) on  olnud otseses kontaktis COVID-19 haige eritistega ilma kaitsevahendeid kasutamata (nt on peale köhitud, kasutanud patsiendi salvrätti paljaste kätega);

4) on viibinud COVID-19 haigega ühes ruumis (nt klassiruumis, nõupidamisruumis, haigla ooteruumis jne) vähemalt 15 minutit ja vähem kui 2 meetri kaugusel;

5) või tervishoiutöötaja, kes on osutanud COVID-19 haigele otsest ravi või hooldust või labori- ja kiirabitöötaja, kellel on olnud kokkupuude COVID-19 haigega, kasutamata soovitatud

isikukaitsevahendeid või nende kasutamise võimalik rikkumine.

6) viibis  transpordivahendis sümptomaatilise COVID-19 haige läheduses, sh.

a) isikud, kes istusid samas reas ja 2 rida ees- või tagapool,

b) COVID-19 haige reisikaaslased ja hooldajad,

c) meeskonnaliikmed, kes teenindasid nt lennuki sektsiooni, kus viibis COVID-19 haige,

d) juhul, kui COVID-19 haige sümptomite raskus või tema liikumine transpordivahendis võisid suurendada nakkuse levikut, tuleb lähedasteks kontaktideks pidada kõiki transpordivahendis viibinuid.

** Võimalik haigusjuht – laboratoorselt testimata, epidemioloogilise seose alusel COVID-19 haigusjuht.

Kuressaare Haigla palub kõigil külmetushaiguste nähtudega (kurugvalu, nohu, köha, palavik) inimestel püsida kodus ja kasutada külmetushaiguste korral kasutatavaid ravimeid nagu palaviku alandajad, valuvaigistid ja/või rögalahtistid ning juua kuumi jooke. Kiirabi tuleb kutsuda telefonil 112 raskemate sümptomite korral nagu hingamisraskus või kui kodus enam hakkama ei saa nagu suur nõrkus või päevi kestnud ravile allumatu kõrge palavik.