452 0040

Aia 25, KuressaareGeenidoonor

Geenidoonorite proovide kogumine jätkub 2019. aastal!

Eesti on võtnud ühe esimese riigina personaalmeditsiini arendamise fookusesse ning eraldanud vahendid geenidoonorite jätkuvaks kaasamiseks. 2019. aastal saab geenivaramuga liituda veel 50 000 inimest.

Sellel aastal on geenivaramusse jõudnud üle 26 000 inimese geeniproovid, mis tähendab, et pool 2019. aastaks seatud eesmärgist on juba täidetud. Kogumise plaanipärasel jätkumisel on aasta lõpuks geenivaramus üle 200 000 inimese andmed ehk ligi 20% kogu Eesti täisealisest elanikkonnast.

Nii suure hulga inimeste geneetilise informatsiooni omamine võimaldab edaspidi aina täpsemalt määratleda just eestlaste seas enim levinud haigusseoselisi geenijärjestusi. Geenidoonorite nõusolekul saavad arstid tulevikus seda geeniinfot kasutada haiguste ennetamiseks ning personaalsemaks ja tõhusamaks raviks. Töö geeniandmete kättesaadavaks tegemiseks juba käib, kuid see võtab veel aega.

Kuressaare Haiglas on sel aastal oma geeniproovi loovutanud 209 inimest. Varasematel aastatel toimunud kogumiste käigus, sealhulgas ka 100 000 uue geenidoonori projekt, on geenivaramuga liitunud 3700 Saaremaalt pärit inimest, mis moodustab maakonna täiskasvanud elanikest 13%.

Kuressaare Haiglas saab oma geeniproovi anda järgnevatel aegadel:

  • E 7.30-12.00 ja 12.30-15.00

  • T 7.30-12.00

KUIDAS SAADA GEENIDOONORIKS?

Geenidoonoriks saamiseks on vaja allkirjastada nõusolekuvorm veebilehel geenidoonor.ee kasutades selleks mobiil-IDd või ID-kaarti ning anda 6 ml (üks väike katsuti) verd. Samuti on võimalik kohapeal haiglas allkirjastada nõusolekuvormi paberil.

Proovi andmiseks eelnevalt aega broneerima ei pea. Verd saab loovutada ka koos teiste määratud analüüsidega. Kui neid määratud ei ole, on soovituslik tulla vereproovi andma pärastlõunal, kui järjekord on väiksem. Võimalusel tuleks enne vereproovi andmist olla 4 tundi söömata.

Geenidoonoriks võivad saada kõik Eesti isikukoodi omavad inimesed, kes on vähemalt 18 aastat vanad ja kes pole juba varem liitunud geenivaramuga. Kõrge vanus ega haigused pole takistuseks. Haigekassa kindlustust geeniproovi andmiseks omama ei pea.

Lisainformatsiooni saab veebilehelt geenidoonor.ee, helistades geenivaramu infotelefonile 520 6959 tööpäeviti 9-17 või kirjutades info@geenidoonor.ee.