Info ja registreerimine |
45 20 020 |
Radioloogiliste uuringute infoliin |
51 08 206 |
INFO
Radioloogiaüksus paikneb haigla B-korpuse 2. korrusel. Radioloogiaüksuses tehakse röntgeni, ultraheli ning kompuutertomograafilisi uuringuid.
Kõikidele radioloogilistele uuringutele on vajalik saatekiri ning eelnev registreerimine radioloogia registratuuris 45 20 020
Väljaspool järjekorda teostatakse uuringuid erakorralise meditsiini osakonna haigetele. Palume mõistvat suhtumist!
Kuressaare Haigla radioloogiaosakonnas on avatud patsientidele mõeldud radioloogiliste uuringute infoliin 51 08 206.
Radioloogiliste uuringute teostamine tekitab sageli mitmeid küsimusi, infoliinile helistades on võimalik saada infot uuringu eelselt selle kohta, mida vajalik uuring endast kujutab ja millised on uuringule tulemise eeldused. Infoliini nõustajaks on radioloogiatehnik, kes vastab rõõmuga Teie lisaküsimustele, mis puudutavad radioloogilisi uuringuid (röntgen, ultraheli, kompuuter, MRT ja mammograafia uuringud)
Röntgen
Kabinet B2800
Uuringule suunab raviarst, vajalik on saatekiri ja eelnev registreerimine radioloogia registratuuris 45 20 020
INFO
Uuringu tulemuseks on röntgenülesvõte, millelt radioloog või raviarst saab vajaliku info edasisteks ravijuhisteks ja -otsusteks. Tavaliste röntgenülesvõtete tegemine ei nõua eraldi ettevalmistust. Pea piirkonna uuringuks ära võtta ehted, prillid.
Ultraheli
Kabinet B2791
Uuringule suunab raviarst, vajalik on saatekiri ja eelnev registreerimine radioloogia registratuuris 45 20 020
INFO
Ultraheliuuringul vaadatakse, mõõdetakse ja hinnatakse erinevate organite kuju, suurust, struktuuri ja verevoolu. Ultraheliuuring on valutu protseduur. Uuringut teostab arst või ultrahelispetsialist. Uuringu pikkuseks on tavaliselt 15 – 25 minutit.
Teostame ka värvidoppleriga ehhokardiograafiat. Südame uuringule kaasa võtta saatekiri, eelmised uuringud ja võimalusel elektrokardiogramm (EKG).
Kõhukoopa ja vaagna ultraheliuuringule tulles peab olema söömata 3 - 4 tundi. Uuringueelselt on soovitatav rohke vedeliku tarbimine, ka eelnevatel päevadel. Arsti poolt määratud igapäevased ravimid võite võtta raviplaani järgi. Kõhukinnisuse või rohkete soolegaaside korral oleks soovitav võtta uuringueelsel õhtul ja ka uuringueelse päeva hommikul soolegaase vähendavaid preparaate (söetabletid, Espumisan). Kusepõie visualiseerimise vajadusel tuleb uuringule tulla täis põiega – juua võib mahla, vett, teed (ilma meeta ja suhkruta). Väikelapsega uuringule tulles võib kaasa võtta lapse lemmikmänguasja. Pärast uuringut võib vabalt liikuda, süüa ja juua.
Kompuutertomograafia
Kabinet B2791
Uuringule suunab raviarst, vajalik on saatekiri ja eelnev registreerimine radioloogia registratuuris 45 20 020
INFO
Kompuutertomograafia(KT) võimaldab inimkehast saada kihilisi ja ruumilisi kujutisi. Kasutatav kiirguse hulk uuringul on suurem kui tavalise röntgenuuringu puhul, seetõttu tehakse kompuuteruuringut vaid kindlal näidustusel. Ioniseeriva kiirguse mõjutusele on enim tundlik kasvav organist, seetõttu ei ole raseduse ajal KT uuringud ilma vältimatu meditsiinilise näidustuseta lubatud. Naine, kes on rase või kellel on kahtlus, et ta võib olla rase, peab uuringule suunavat arsti sellest kindlasti teavitama!
Erinevate organite paremaks eristamiseks on rindkere, kõhukoopa ja vaagnapiirkonna uuringutel tavaliselt vajalik veeni süstida joodi sisaldavat kontrastainet. Selleks asetatakse Teie käele veenikanüül. Kontrastaine süstimise ajal võib Teil tekkida kuumatunne kõhus ja/või metallimaitse suus, mis möödub mõne sekundi jooksul.
Teatud uuringu puhul (kõht, vaagen) palutakse Teil eelnevalt juua veega lahjendatud kontrastainet või lihtsalt vett. Selleks peaks uuringule tulema 45 minutit enne uuringu aega.
Uuringu ajal lamate uuringulaual, mis liigub osaliselt uuringuaparaadi sisse. Oluline on lamada liikumatult, muidu langeb uuringul saadavate piltide kvaliteet või uuring ebaõnnestub täielikult. Uuringut teostav radioloogiatehnik läheb uuringu ajaks kõrvalruumi, kus tal on Teiega nägemis- ja kõneühendus. Enne uuringut selgitatakse Teile kuidas uuringut teostatakse.
Pärast kontrastainega uuringut oleks soovitav samal (ja ka järgmisel päeval) juua 1-2 liitrit vedelikku, et kontrastaine väljuks kiiremini organismist. Peale kontrastainega uuringut ei soovitata 24 tunni jooksul anda vereanalüüse.
Kontrastaine võib harvadel juhtudel tekitada allergilisi reatsioone. Kui Te teate, et olete allergiline joodi või mõne muu ravimi suhtes, palume sellest teavitada raviarsti ja KT kabineti õde/tehnikut.